آژانس خبری فانوس شمال

تاریخ : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ 20 جماد ثاني 1443 Sunday, 23 January , 2022
3
مسئول بنیاد صحیفه سجادیه در بابل؛

مسابقه ۲۰۳۰ با محوریت دعای بیستم و سی‌ام صحیفه سجادیه برگزار می شود

  • کد خبر : 1724
  • 09 دی 1399 - 18:47
مسابقه ۲۰۳۰ با محوریت دعای بیستم و سی‌ام صحیفه سجادیه برگزار می شود
اکبرزاده از برگزاری مسابقه ۲۰۳۰ با محوریت دعای بیستم و سی‌ام صحیفه سجادیه در ۲۰ اسفند ماه سال جاری خبر دادو گفت: دومین مسابقه مجازی "صحیفه سجادیه" از دعای ۲۴ و ۲۵ این کتاب ارزشمند امام سجاد(ع) بیش از ۴هزار شرکت کننده از استان های مختلف کشور داشت.

«محمد اکبر زاده» در نشست با حجت الاسلام «رجب نعمتی قرا» سرپرست ستادهماهنگی کانون های مساجد مازندران، «عباس زارع» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و حجت الاسلام «عبدالعلی پوراکبر» از فعالان حوزه صحیفه خوانی با محوریت راه اندازی نهضت صحیفه خوانی در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به همت ستاد هماهنگی کانون های مساجد مازندران، با اشاره به اینکه موسسه بنیاد صحیفه سجادیه در سال ۹۴ با هدف ترویج و تبلیغ کتاب صحیفه سجادیه تاسیس شد، گفت: این کتاب از یادگارهای ماندگار امام سجاد (ع) است که برای ما ارزش زیادی دارد؛ و تاکنون در راستای ترویج مطالعه آن نشست‌های علمی، جلسات صمن خدمت برای معلمین و مسابقات حضوری و غیر حضوری زیادی برگزار شد.

مسئول بنیاد صحیفه سجادیه در بابل با اشاره به اجرای طرح صحیفه خوانی هر هفته یک شب در مساجد بابل، بیان کرد: این طرح با اینکه جدید بود در ۱۵۸ مسجد شب های دوشنبه و سه شنبه پس از اذان مغرب صحیفه‌خوانی به همراه ترجمه دارند.

اکبرزاده با بیان اینکه رونمایی از نهضت ملی صحیفه سجادیه خوانی در مساجد کشور در سال ۹۷ در استان مازندران انجام شد، ادامه داد: خداوند متعال را شاکریم این طرح در شهرستان‌ها جا افتاده، ادارات، نهادها، روحانیون و مردم کمک کردند دیدند که طرح بسیار خوبی است. اکنون این طرح به ابتکار بابل در بسیاری از استان ها اجرایی می شود.

وی درخصوص برگزاری دومین مسابقه غیرحضوری با عنوان “صحیفه سجادیه”که به‌صورت مجازی در پنجم دی ماه سال جاری برای والدین و فرزندان از دعای ۲۴ و ۲۵ صحیفه سجادیه از عربی به فارسی و بالعکس طراحی شده بود اشاره کرد و افزود: با همکاری کانون های مساجد استان مازندران بیش از ۴ هزار نفر در این مسابقه شرکت کردند؛ بیش از ۸۰ درصد مدارک شرکت کنندگان بالای کارشناسی بود و ۷۰ نفر از طلبه‌ها و روحانیون بودند.

اکبر زاده یادآورشد: اصفهان با ۸۰۰ نفر، یزد ۶۰۰ نفر، استان مازندران و خوزستان بیش از ۳۰۰ نفر شرکت کننده از استان‌های برتر این دوره از مسابقات صحیفه سجادیه به شمار می روند. کمترین حضور را در خرم آباد و لرستان شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه ۲۵ نفر از ۱۱ استان تمام ۳۰ سؤال را بدون غلط جواب دادند که تصمیم داریم به برترین‌ها نفری ۵۰۰ هزار تومان هدیه نقدی اهدا شود، گفت: حدود ۵۷ نفر یک گزینه غلط داشتند، استان کرمان شرکت کننده‌های خوبی داشت در مجموع به ۹۰ نفر هدیه اهدا خواهیم کرد.

اکبرزاده از برگزاری مسابقه ۲۰۳۰ با محوریت دعای بیستم و سی‌ام صحیفه سجادیه در ۲۰ اسفند ماه سال جاری خبر داد و بیان کرد: انتظار می رود کانون های مساجد استان زمینه ساز حضور بچه های مساجد سراسر کشور در این مسابقه باشند.

وی با بیان اینکه پیگیر تبیین و نهادینه شدن صحیفه سجادیه از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هستیم، افزود: در کانال صحیفه سجادیه در شبکه پیام رسان ایتا ۲ هزار نفر عضو داریم.

سرپرست ستادهماهنگی کانون های مساجد مازندران خبر داد:
جانمایی طرح صحیفه خوانی در رویداد ملی «ایران قوی»

حجت الاسلام نعمتی قرا به رویداد ملی فهما با عنوان ایران قوی ویژه رقابت اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور در بستر سامانه بچه های مساجد اشاره کرد و گفت: تلاش داریم صحیفه خوانی یکی از آیتم های این رقابت مسجدی ها شود.

حجت الاسلام «رجب نعمتی قرا» در نشست با «محمد اکبر زاده» مسئول بنیاد صحیفه سجادیه در بابل، «عباس زارع» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و حجت الاسلام «عبدالعلی پوراکبر» از فعالان حوزه صحیفه خوانی با محوریت راه اندازی نهضت صحیفه خوانی در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به همت ستاد هماهنگی کانون های مساجد مازندران، اظهار کرد: صحیفه خوانی مظلوم واقع شده و به نوعی مورد غفلت قرار گرفته است.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران افزود: صحیفه سجادیه یک گنج مظلوم است کسانی که صحیفه سجادیه را می‌خوانند قرآن را بهتر درک می‌کنند ما وظیفه داریم قرآن و شیعه را با زبان دعا که بین همه ادیان مشترک است معرفی کنیم، چه بسا که دیگران هم در مسیر صراط مستقیم بیایند.

وی با اظهار رضایت مندی از فعالیت برخی از مساجد استان در حوزه صحیفه خوانی، ادامه داد: در استان و سطح کشور در راستای این نهضت قدم‌هایی برداشته شده اما آنگونه که شایسته صحیفه سجادیه است هنوز اقدامات مناسبی انجام نشد. در مازندران پتانسیل خوبی برای انجام کار دلی وجود دارد، امید است با توجه به شبکه گسترده کانون‌های فرهنگی هنری در ۱۱۷۳ مسجد استان، شاهد فعالیت های خوبی در حوزه صحیفه خوانی و ترویج این یادگار ارزشمند امام سجاد(ع) باشیم.

حجت الاسلام نعمتی قرا در بخشی از سخنانش به دغدغه های حجت الاسلام عبدالعلی پوراکبر امام جمعه سابق شهرستان تنکابن درخصوص کم رنگ بودن فعالیت های فرهنگی دینی کانون های مساجد در غرب استان اشاره کرد و گفت: یکی از گلایه‌ها در غرب استان به ویژه تنکابن غیرفعال بودن کانون‌ها است، اما در کنارشان کانون‌های قوی‌ و فعال هم داریم که برنامه‌های استانی و بعضا کشوری را در حوزه فرهنگی برگزار می کنند.

وی به ظرفیت کانون فرهنگی هنری شهید گرائیلی روستای خرماکلا شهرستان قائمشهر در حوزه اقتصادمقاومتی اشاره کرد و افزود: مدیرمسئول این کانون با اجرای طرح هر خانه یک گلخانه برای ۴۰ خانواده این روستا اشتغالزایی کرده و این پروژه ها ۲دی ماه با حضور ویدئو کنفرانسی محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

حجت الاسلام نعمتی قرا به رویداد ملی فهما با عنوان ایران قوی ویژه رقابت اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور در بستر سامانه بچه های مساجد اشاره کرد و گفت: تلاش داریم صحیفه خوانی همانند طرح تلاوت نور به عنوان یکی از آیتم های این رقابت بچه های مسجد در طرح ملی ایران قوی جانمایی شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۷هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد کشور ظرفیت خوبی برای ترویج و نهادینه کردن صحیفه سجادیه محسوب می شوندف اظهار کرد: ائمه جماعات با توجه به محدودیت های کرونایی در برگزاری نماز جماعات محدود عمل می‌کنند، امیدواریم با تزریق واکسن کرونا کشور به حالت عادی برگردد، و ما اقدامات فرهنگی به‌خصوص در بحث صحیفه سجادیه که واقعا مغفول مانده است را به زودی انجام دهیم.

حجت الاسلام نعمتی قرا با بیان اینکه تلاش داریم بحث فعال سازی صحیفه خوانی در مساجد در مناسبت‌های مختلف به ابتکار استان مازندران انجام شود، اظهار امیدواری کرد که کانون های مساجد استان بتوانند طرح صحیفه‌خوانی به شیوه قرائت هفته ای یک بند از فرایض صحیفه سجادیه در مساجد را پیاده سازی کنند.

لینک کوتاه : https://fanospress.ir/?p=1724

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.